Zespół Houk powstał jesienią 1989 roku. W składzie grupy znaleźli się muzycy takich zespołów jak Deuter, Kultura, Izrael, Armia, Moskwa.
Nazwę zespołu wymyślił Darek Malejonek - wokalista. Chociaż jest ona podobna brzmieniowo do indiańskiego słowa Hawk (czyt. hołk) nie ma z nim nic wspólnego.

W październiku 1989r. członkowie zespołu wyjechali do Berlina Zachodniego, gdzie wraz z Indianami peruwiańskimi koncertowali akustycznie na ulicach miasta. Niedługo po ich powrocie do Polski runął Mur Berliński.

Decyzję o wspólnym graniu podjęli na początku 1990r. Pierwsze koncerty miały miejsce w warszawskich pubach: Merlin, Exit, Moskwa. Występy HOUK od początku spotykały się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności.

W 1992 roku ukazała się pierwsza płyta "Soul Ammunition", nagrana w przeciągu czterech dni w studio Roberta Brylewskiego - Złota Skała. Spotkała się ona z bardzo dobrymi recenzjami prasowymi, zaś redakcja miesięcznika "Tylko Rock" i "Marlboro Music" uznała HOUK za debiut roku. Piosenka pochodząca z tej płyty "Dancing with Reality" zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie słuchaczy Radio France Internationale. Nagrodą był czek oraz zaproszenie na największe targi muzyczne świata Midem'93 w Cannes.

W październiku '92 zespół został zaproszony do udziału w Berlin Independance Days.

Na miesiąc przed wyjazdem do Francji opublikowany został album koncertowy "Natural Way" zarejestrowany w warszawskim klubie Remont. Zawierał on między innymi covery piosenek Jimi Hendrixa, Iggy Popa, T. Rex.

Występ na Midiem - w ramach koncertu "Rock on East" - został uznany przez krytyków i publiczność jako najlepszy spośród zespołów biorących udział w tym przedsięwzięciu. Fragment występu i wywiad z grupą był zarejestrowany przez MTV i emitowany 7 razy w porze największej oglądalności.

Po powrocie z Francji na HOUK oczekiwało zaproszenie na największe niezależne Targi Muzyczne - "New Music Seminar" w Nowym Jorku. Grupa miała wystąpić w klubie na Broadwayu obok takich zespołów jak Biohazard i Babes In Toyland. Niestety do wyjazdu nie doszło z winy nieudolności polskich organizatorów.

W lutym '93 HOUK został zaproszony przez fińskiego reżysera Mikę Kaurismakiego na światową premierę filmu "The Last Border". W filmie tym jako utwór tytułowy wykorzystana została kompozycja "Soul Ammunition II". Po premierze grupa zagrała krótką trasę koncertową po Finlandii, gdzie ich muzyka spotkała się - podobie jak we Francji - z bardzo ciepłym przejęciem publiczności.

Bardzo dobry koncert zespół zanotował na Festiwalu Muzyki Rockowej Jarocin '93, występuj±c po New Model Army.

W listopadzie 1993 roku w studiu S4 pod opiek± Leszka Kamińskiego HOUK nagrał nowy materiał, który 21.02.1994 ukazał się nakładem firmy Izabelin Studio. Płytę "Transmission Into Your Heart" promował teledysk, w którym wykorzystywane były zdjęcia z filmu Miki Kaurismakiego - "The Last Border", kręcone w niesamowitych plenerach Laponii.

W grudniu 1993 roku zespół opuścił Robret Sadowski, którego zastąpił Artur Affek(ex Zgoda).

15-go sierpnia 1994 roku po wielu perturbacjach związanych ze składem grupy Darek Malejonek podjął decyzję o współpracy z nowymi muzykami. Paweł Krawczyk("Gruby"), Mirek Grewiński ("Miro"), Tomek Sierajewski ("Bolek") oraz Tomek Grewiński ("Tomik") - na co dzień muzycy zespołu Ahimsa - rozpoczęli współpracę pod szyldem HOUK. Po kilkunastu próbach i koncertach powstał nowy, sprawnie działający organizm, który zyskał aprobatę zarówno krytyków jak i publiczności. Koncerty grane przez nowy skład są energetyczne, żywiołowe, muzyka brzmi świeżo. Dużą nobilitacją dla zespołu były występy przed BAD BRAINS i CLAWFINGER w Warszawie.

"Plusem nowego HOUKu jest to, że my jako muzycy Ahimsy jesteśmy bardzo zgrani, mamy duże obycie koncertowe. Dzięki temu udało się nam osiągnąć charakterystyczne brzmienie dla nowego HOUKa. Każdy z nas ma swoją koncepcję i specyfikę grania. Wspólnym mianownikiem obu zespołów jest jedynie duży czad. W HOUKu ograniczamy się do aranżowania pomysłów Darka. Dzięki współpracy z nim nauczyliśmy się wielu rzeczy, między innymi improwizacji i grania rozbudowanych partii solowych."


Dzięki wcześniejszej współpracy z fińskim reżyserem Miki Kaurismakim ("The Last Border"), grupa stworzyła obecnie ścieżkę dźwiękową do nowego filmu tego reżysera - "Condition Red".

W sierpniu 1995 roku pod okiem Jarka Pruszkowskiego w studiu Izabelin powstał nowy materiał, który swą premierę miał 20-go listopada '95. Płytę zatytułowaną "Generation X" promował teledysk do piosenki "Pieniądz". Płyta była nominowana do nagrody Fryderyka '96 w kategorii Płyta Rockowa.

9 lutego 1998r. ukazała się solowa płyta Darka Malejonka pt. "Za zu zi", którą nagrał z Marcinem Pospieszalskim, ze "Stopą", z Joszko Brodą, z Tomkiem Bieleckim i z "Siwym" tzn. Tomkiem Wójcikiem z zespołu "Bakszysz".

26 sierpnia 2000 została wydana płyta pod dziwnym tytułem "Extra Pan", nawiązującym do czeskiej nazwy Supermana. Skąd nazwa? O to spytano wokalistę Darka Malejonka: "...wszystko zaczęło się od pewnego spotkania. Już dziś nie pamiętam dokładnie daty, ale ciagle mam przed oczami twarz człowieka, mlodego duchem, pogodnego, ale jego ciało... Nie to, nie było ciało zdrowego człowieka... Nie widziałem czegoś podobnego... Dopiero po krótkiej rozmowie dowiedziałem się, że rozmawiam z ofiarą eksperymentów genetycznych. Moim rozmówcą okazał się być były rosyjski pilot, który nieświadomie stał się królikiem doświadczalnym rosyjskich genetyków. Uciekł od tego ratując życie i podjął próbę normalnego życia z dala od lekarzy, wojska i doswiadczeń... Nikt nie znał jego prawdziwych personaliów. Na pożegnanie otrzymałem od niego rysunek, który wykorzystywany został do zobrazowania naszej najnowszej płyty, poswięconej walce z eksperymentami genetycznymi. Obecnie niestety nie wiem co się dzieje z naszym Extra Panem" Płytę "Extra Pan" promuje utwór pod takim samym tytułem, oraz utwór "Zion", do którego 6 września, w studiu przy ulicy Farbiarskiej w Warszawie, odbyły się zdjęcia. Reżyserem klipu jest Grzegorz Sadurski. Wszystkie zdjęcia nagrano tylko na blueboxie. Filmik będzie bardzo dynamiczny i pełen animacji i wstawek z codziennego życia Warszawy - tych brudniejszych (ma tu być wiele dokumentalnych zdjęć przedstawiających, na przykład, prostytutki). Producenci postanowili także przeistoczyć nasz Pałac Kultury - za pomocą grafiki komputerowej oczywiście - w Wieżę Babel.

Świadectwa | Historyje | Wywiady | Księga Gości | Linki | E-mail

Copyright © 2000-2001 Pietia